Reformy w infrastrukturze pieszo-rowerowej i transportowej w Kielcach: Społeczność lokalna ma głos

Reformy w infrastrukturze pieszo-rowerowej i transportowej w Kielcach: Społeczność lokalna ma głos

Władze drogowe Kielc angażują lokalną społeczność w dialog na temat planowanej rozbudowy sieci komunikacyjnych dla pieszych, rowerzystów oraz transportu publicznego na terenie wybranych ulic miasta. Mieszkańcy mają możliwość wpływania na projekt do 10 stycznia, zgłaszając swoje sugestie i uwagi.

Rzecznik prasowy Miejskiego Zarządu Dróg w Kielcach, Marcin Januchta, zapewnia, że konsultacje społeczne mają na celu określenie lokalizacji oraz przebiegu nowych ścieżek rowerowych, które mają być zlokalizowane przede wszystkim przy ul. Żytniej, Armii Krajowej i Krakowskiej. Ważnym aspektem projektu jest także stworzenie możliwości wjazdu autobusów miejskich z ul. Krakowskiej do Chęcińskiej oraz budowa dwóch nowych przystanków autobusowych na osiedlu.

Januchta szczegółowo opisuje propozycje zmian. Dla ul. Żytniej planowana jest ścieżka rowerowa położona po stronie południowej, obok hali sportowej. Na wysokości okolicznej restauracji trasa rowerowa ma być zlokalizowana wzdłuż jezdni, a jej separacja od chodnika ma być zabezpieczona pasem zieleni. Na ul. Armii Krajowej proponowana jest ścieżka rowerowa po wschodniej stronie ulicy, obejmująca skrzyżowanie z ulicami Grunwaldzką, Żytnią i Żelazną. W przypadku ul. Krakowskiej planowany jest rozwój infrastruktury pieszo-rowerowej na całej długości tej drogi, z zachowaniem pasów bezpieczeństwa odseparowujących obie formy komunikacji.

Januchta przypomina także o możliwości wypowiedzenia się przez mieszkańców na temat planowanej ścieżki rowerowej wzdłuż ul. Jagiellońskiej, ciągnącej się od ul. Piekoszowskiej do ul. 1 Maja, oraz budowy przystanku autobusowego w okolicy skrzyżowania z ul. Grochową. Opinie na ten temat MZD oczekuje najpóźniej do 8 stycznia.