5 znaków, że Twój materac może niszczyć Twój kręgosłup

5 znaków, że Twój materac może niszczyć Twój kręgosłup

Jeśli rano budzisz się z bólem pleców, to znak, że Twój materac nie spełnia należycie swojej funkcji. Źle dobrany może nieść poważne konsekwencje dla zdrowia kręgosłupa. Jeśli budzisz się zmęczony/-a, odczuwasz napięcie w plecach lub dyskomfort podczas snu, prawdopodobnie odpowiada za to Twój materac. Sprawdź, po czym poznać, że wymaga wymiany na nowy!

Znaczenie materaca dla zdrowia kręgosłupa

Materac ma kluczowe znaczenie dla zdrowia kręgosłupa, ponieważ wpływa na pozycję ciała podczas snu. Odpowiednio dobrany poprawia stan pleców, gdyż zapewnia oparcie dla ich naturalnych krzywizn anatomicznych. Jeśli jednak materac nie odpowiada Twoim potrzebom, pojawiają się dolegliwości bólowe ze strony kręgosłupa, którym niekiedy towarzyszą wady postawy.

Materac powinien zapewniać odpowiednie podparcie dla kręgosłupa, utrzymując go w naturalnej pozycji. Zaleca się, aby plecy były ułożone w linii prostej, a jednocześnie nie pozostawały nadmiernie wygięte. Zbyt miękki materac prowadzi do zapadania się ciała, co przekłada się na napięcie mięśniowe, ból pleców i wady postawy. Wbrew obiegowej opinii, twardy nie jest uniwersalnym rozwiązaniem. Twoje biodra i ramiona muszą zanurzać się w materacu, abyś czuł/-a się komfortowo. Kiedy wybierasz zbyt twardy, nie jest to możliwe.

Dobry materac pozwala na prawidłowe ułożenie kręgosłupa, niezależnie od tego, czy śpisz na plecach, boku czy brzuchu. Zapewnia zatem swobodną zmianę pozycji leżącej. W przypadku, gdy śpisz na plecach, materac powinien wspierać naturalne krzywizny kręgosłupa, ze szczególnym uwzględnieniem odcinka lędźwiowego. Gdy kładziesz się na boku, zwróć uwagę na to, aby ramiona i biodra nie zapadały się zbyt głęboko. W przeciwnym wypadku może to doprowadzić do skręcenia odcinka lędźwiowego i szyjnego.

W trosce o zdrowie pragniesz kupić nowy materac? Kielce to miasto, w którym znajdziesz odpowiedni materac dla siebie.

Znak 1. Wygodny materac, który powoduje ból kręgosłupa

Miękki materac cieszy się sympatią wielu osób. Ludzie chętnie go wybierają, ponieważ odczuwają subiektywny komfort i wygodę. Postrzegają miękki materac jako przytulny, kojący i relaksujący. Ponadto redukuje on punkty nacisku, dlatego świetnie sprawdza się u osób, które śpią na boku. W tej pozycji leżącej ciężar ciała rozkłada się głównie na biodra i ramiona. Miękki materac świetnie dopasowuje się do tych punktów, przez co zmniejsza nacisk i pozwala uniknąć bólu. Wiele zależy też od nawyków, przyzwyczajeń i budowy ciała danej osoby. Niektórzy preferują miękkie materace. Kielce to miasto, w którym można je kupić, dopasowując ich parametry do swoich potrzeb. Poza tym miękki materac może wydawać się świetnym rozwiązaniem przy dolegliwościach stawów, ponieważ nie wywiera on tak dużego nacisku na bolące miejsca.

Twardsze materace często okazują się lepszym wyborem dla osób, które mają problemy z kręgosłupem, większą masę ciała lub lepiej odpoczywają przy bardziej stabilnym podparciu.

Niestety, choć miękki materac wydaje się niezwykle wygodny i przytulny, może powodować ból pleców. Dzieje się tak, ponieważ przy wyższej masie ciała nie zapewnia należytego wsparcia dla naturalnych krzywizn kręgosłupa. Gdy decydujemy się na zbyt miękki materac w stosunku do swojej budowy anatomicznej, nasze biodra i odcinek lędźwiowy kręgosłupa zapadają się zbyt głęboko. W rezultacie plecy ulegają nienaturalnemu wygięciu. Taka pozycja obciąża mięśnie i więzadła w okolicy lędźwiowej, przez co pojawia się ból.

Kiedy śpimy na zbyt miękkim materacu, nasz kręgosłup nie znajduje się w optymalnej pozycji. Mięśnie pozostają napięte, co rodzi ból pleców.

Dobrze dobrany materac równoważy ciężar ciała. Niestety czasem okazuje się zbyt miękki. Skutkuje to przeciążeniem niektórych punktów nacisku, w tym ramion, bioder i dolnej części pleców. W rezultacie pojawia się ból kręgosłupa.

Zbyt miękki materac sprawia, że nie umiemy znaleźć wygodnej pozycji leżącej. Zaczynamy się zatem wiercić, co utrudnia zasypianie i prowadzi do nocnego wybudzania.

Znak 2. Widoczne wgłębienie i deformacje

Nawet najlepszy materac z czasem traci swoją sprężystość. Oznacza to, że pojawiają się na nim wgłębienia i deformacje, które mogą wywierać negatywny wpływ na zdrowie i jakość snu. Zniekształcenia materaca szczególnie mocno odczuwają mięśnie i kręgosłup.

Wgłębienia i deformacje materaca sprawiają, że ciało nie otrzymuje odpowiedniego podparcia podczas snu. W rezultacie nasz kręgosłup układa się nienaturalnie, co przekłada się na ból pleców, szyi i stawów.

Nierównomierny rozkład ciężaru ciała sprawia, że niektóre mięśnie są mocniej obciążone. Muszą bowiem utrzymać kręgosłup w optymalnej pozycji. Skutkuje to ich nadmiernym napięciem i dyskomfortem.

Wgłębienia w materacu przyczyniają się do nadmiernego nacisku niektórych części ciała. Bardzo często utrudnia to przepływ krwi, co manifestuje się drętwieniem kończyn.

Deformacje materaca skutkują też częstym nocnym wybudzaniem. Obniża to jakość snu i nie pozwala organizmowi w pełni się zregenerować. Osoby, które śpią na zniszczonym materacu, częściej skarżą się na zmęczenie, problemy z koncentracją i spadek odporności.

Nierówna powierzchnia materaca niekiedy pogłębia istniejące problemy zdrowotne. Zaostrza między innymi przebieg skoliozy i dyskopatii.

Szukasz nowego materaca do łóżka? Kielce to miasto, w którym znajdziesz wiele wysokiej jakości elementów wyposażenia sypialni. Pamiętaj o tym, aby właściwie dobrać twardość materaca do swojej masy ciała i wzrostu.

Znak 3. Częste nocne wybudzanie

Niewygodny materac nie zapewnia plecom należytego wsparcia. Gdy korzystamy ze zbyt miękkiego lub twardego, nasz kręgosłup znajduje się w nienaturalnej pozycji przez dłuższy czas. Skutkuje to nadmiernym napięciem mięśni i dyskomfortem, co z kolei sprawia, że przewracamy się z boku na bok. Szukamy w ten sposób wygodnej pozycji leżącej, ale może to zaowocować nocnym wybudzaniem.

Niewygodny materac skutkuje nadmiernym naciskiem niektórych części ciała. Aby te nie uległy przeciążeniu, zaczynamy często zmieniać pozycję leżącą. W rezultacie pociąga to za sobą nocne wybudzanie.

Jeśli materac nie zapewnia prawidłowej cyrkulacji powietrza, zatrzymuje ciepło. Skutkuje to dyskomfortem termicznym, przed którym organizm broni się, wydzielając pot. Niestety bardzo często przekłada się to na zaburzenia snu.

Stare materace sprężynowe przenoszą drgania. Oznacza to, że powodują efekt bujania i prowadzą do powstawania nieprzyjemnych odgłosów skrzypienia. Zaburza to sen i obniża jego jakość.

Zbyt mały materac nie pozwala przyjąć nam wygodnej pozycji leżącej. Na dodatek nasz mózg ciągle czuwa, abyśmy nie spadli z łóżka. Skutkuje to przerywaniem snu.

Marzy Ci się wygodne łóżko? Kielce to miasto, w którym znajdziesz wysokiej jakości materace i stelaże. Nie zwlekaj i już dziś zapobiegnij nocnemu wybudzaniu. Potrzebujesz snu, aby się zregenerować i dobrze czuć.

Znak 4. Dokuczliwe objawy alergii

Materac stanowi rezerwuar wielu potencjalnych alergenów. Gromadzą się w nim roztocza, pleśnie i bakterie. Właściciele zwierząt domowych narażeni są też na kontakt z ich sierścią. Ponadto niektóre materace mogą być wykonane z syntetycznych pianek i zawierać alergizujące chemikalia.

Wystąpieniu objawów uczulenia można zapobiec, kupując pokrowiec antyalergiczny. Zapobiega on przedostawaniu się roztoczy, pleśni, bakterii i sierści do wnętrza materaca.

Znak 5. Wiek materaca – kiedy należy go wymienić?

Specjaliści zalecają, aby zmieniać materac co 7-10 lat. Niestety nawet najlepszy z czasem traci swoje walory użytkowe. Warto rozważyć zakup nowego, gdy pojawia się widocznie zużycie. Materac prawdopodobnie nie spełnia już swojej funkcji, gdy skarżymy się na uczucie dyskomfortu i problemy z zasypianiem. Także skrzypienie podczas zmiany pozycji leżącej i zaostrzenie objawów alergii to znak, który powinien nas skłonić do jego wymiany.

Co zrobić, aby materac nie szkodził kręgosłupowi?

Twardość materaca odgrywa kluczową rolę przy jego zakupie. Powinna odpowiadać Twojej masie ciała i wzrostowi.

  • H1 to materac miękki dla osób, których masa ciała nie przekracza 60 kg.
  • H2 to materac średnio twardy dla użytkowników ważących 60-80 kg.
  • H3 to materac twardy, który opracowano dla ludzi o masie ciała 80-100 kg.
  • H4 to materac bardzo twardy, który sprawdzi się u osób o masie ciała powyżej 100 kg.

Jeśli jesteś wysoki/-a i ważysz 80 kg, Twój ciężar ciała rozkłada się na większą powierzchnię. Skutkuje to wywieraniem mniejszego nacisku, dlatego możesz pozwolić sobie na średnio twardy materac.

Pamiętaj, że materac powinien podpierać naturalne krzywizny kręgosłupa i zapewniać równomierny rozkład ciężaru ciała.