Geopark Świętokrzyski utrzymany jako Światowy Geopark UNESCO na kolejne cztery lata

Geopark Świętokrzyski utrzymany jako Światowy Geopark UNESCO na kolejne cztery lata

Geopark Świętokrzyski, znany na całym globie, nadal będzie zaszczytnie nosić tytuł Światowego Geoparku UNESCO przez najbliższe cztery lata. Agata Wojda, prezydent Kielc, podkreśliła znaczenie tego certyfikatu, podkreślając, że daje on możliwość promowania regionu na arenie międzynarodowej i przyciągania licznych turystów do miasta.

Geopark Świętokrzyski to rejon obejmujący Kielce oraz gminy Chęciny, Piekoszów, Morawica i Nowiny. Jego obszar pokrywa łącznie 526 kilometrów kwadratowych, co czyni go unikalnym na skalę globalną ze względu na dziedzictwo geologiczne i przemysłowe. Michał Poros, kierownik Centrum Geoedukacji w Kielcach, zaznaczył w rozmowie z PAP, że jest to pierwszy Geopark na terenie Polski, który otrzymał tak prestiżowy certyfikat od UNESCO.

Geopark Świętokrzyski po raz pierwszy zdobył certyfikat UNESCO w 2017 roku. Prezydent Kielc, Agata Wojda, niedawno poinformowała, że ważność tego certyfikatu została przedłużona o kolejne cztery lata. Podkreśliła przy tym, że zasoby geologiczne miasta są nieocenione, a przedłużenie certyfikatu dla Geoparku potwierdza jego miejsce w światowej lidze.

W najbliższy weekend zaplanowano 3. edycję GEOfestiwalu, podczas której zaprezentowane zostaną geologiczne atrakcje Kielc. Przez dwa dni festiwalu mieszkańcy regionu świętokrzyskiego będą mogli cieszyć się szeroką gamą atrakcji, nie tylko tych związanych z geologią. W sobotę na terenie Kadzielni będzie można korzystać m.in. z tyrolki, pływać kajakiem po Jeziorze Szmaragdowym i zwiedzać okoliczne jaskinie pod opieką przewodnika.

Tego samego dnia w Centrum Geoedukacji odbędą się warsztaty geologiczne, edukacyjne warsztaty z formowania roślin bonsai oraz sesje w mobilnym planetarium i w kapsule 5D Regionalnej Organizacji Turystycznej. Uczestnicy festiwalu będą mogli także spróbować swoich sił w tworzeniu modeli prehistorycznych zwierząt podczas warsztatów druku 3D.

Na drugi dzień festiwal przeniesie się do Ogrodu Botanicznego w Kielcach. Jak zapowiedział podczas konferencji prasowej Bartosz Piwowarski, kierownik Ogrodu Botanicznego, uczestnicy będą mieć możliwość wykonania swojej własnej świecy z wosku pszczelego oraz zbudowania domku dla owadów. Przewidziane są również warsztaty ceramiczne, plastyczne i fotograficzne oraz demonstracje malarskie.

W ramach GEOfestiwalu swoje działania prezentować będą także instytucje kulturalne Kielc. Między innymi Teatr Lalki i Aktora Kubuś wystąpi ze spektaklem o Czerwonym Kapturku, a Kielecki Teatr Tańca pokaże przedstawienie Syrenka Ariel. Muzeum Zabawek i Zabawy przypomni natomiast o dawnych grach. Festiwal zakończy barwny korowód przemierzający aleje Ogrodu Botanicznego.

Globalna Sieć Geoparków (Global Geoparks Network) składa się obecnie z 213 geoparków rozmieszczonych w 48 krajach. W Polsce mamy obecnie trzy geoparki z prestiżowym statusem UNESCO – oprócz Geoparku Świętokrzyskiego są to polsko-niemiecki geopark Łuk Mużakowa oraz Kraina Wygasłych Wulkanów.