Uczestnicy Akademii Kielcensis 2024 poznają tajniki gry na historycznych instrumentach muzycznych
Wyjątkowe warsztaty skoncentrowane na nauce gry na takich instrumentach jak klawikord, klawesyn, skrzypce, barokowa wiolonczela czy serpent, odbywają się podczas Akademii Kielcensis 2024 zlokalizowanej w Kielcach, na słynną Karczówkę. Te niecodzienne zajęcia są integralną częścią programu festiwalu Świętokrzyskie Dni Muzyki Dawnej.
Doświadczeni specjaliści w dziedzinie muzyki dawnej, zarówno z Polski, jak i innych krajów, prowadzą rokrocznie te unikalne warsztaty. Wśród nich znaleźli się m.in. Aline Zylberajch-Gester specjalizująca sie w grze na klawesynie, Martin Gester, Ewa i Aureliusz Golińscy – wirtuozi skrzypiec, Marek Toporowski – również ekspert gry na klawesynie, Maciej Łukaszuk opanowujący sztukę gry na wiolonczeli oraz Steinar Granmo Nilsen – mistrz gry na rogu.
Martin Gester, wybitny francuski organista i klawesynista, zgłębia polską scenę muzyczną od 25 lat. Szczególnie blisko współpracował z zespołem Arte dei Suonatori, z którym spotkał się po raz pierwszy w Poznaniu, po koncercie swojego zespołu – La Parlament de Musique. Od czasu tego spotkania wystąpili niezliczoną ilość razy w większych miastach Polski, a Arte dei Suonatori stal się jego ulubionym zespołem barokowym.
Na ziemi świętokrzyskiej Gester grał nie tylko koncerty, ale również prowadził lekcje. Według niego, jest to spowodowane dużym zapotrzebowaniem na takie nauki. Widząc wielkie zainteresowanie muzyką barokową wśród młodych polskich muzyków i jednocześnie brak takiej specjalizacji w ofercie akademii muzycznych, podjął decyzję o prowadzeniu tych wyjątkowych warsztatów.