Podsumowanie pierwszego półrocza 2024: Ambulanse ze Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego pokonały ponad 2 miliony kilometrów
Karetki ratunkowe ze Świętokrzyskiego Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego (ŚCRMiTS) wyjeżdżały do pacjentów średnio co pięć minut przez pierwsze sześć miesięcy 2024 roku. Podczas tego czasu, ambulanse te pokonały łącznie odległość 2,3 miliona kilometrów, co stanowi o 50 tysięcy kilometrów więcej niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Jak zaznaczyła dyrektor Świętokrzyskiego Centrum, Marta Solnica, to tak jakby karetki okrążyły Ziemię wzdłuż równika aż 57 razy.
Dyrektor Solnica podkreśliła, że w ciągu roku liczba wyjazdów ratunkowych wynosi blisko 120 tysięcy. W pierwszym półroczu 2024 roku ambulanse wyjechały zatem około 60 tysięcy razy. Podała również, że ta liczba obejmuje wyłącznie wyjazdy ratownictwa medycznego. Dodatkowo w tym czasie karetka noworodkowa została wysłana około 80-100 razy, a także wykonano około 900 transportów międzyszpitalnych.
Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego zabezpieczyło również więcej wypadków komunikacyjnych – liczba ta wzrosła z 1150 do 1301, a wypadki z udziałem dzieci z 106 do 123. Dyrektor Solnica wskazała na wzrost liczby urazów – z 5889 do 6256, w tym wśród dzieci wzrost z 609 do 625 przypadków.
Dyrektor podkreśliła także, że Świętokrzyskie Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego obsługuje również pacjentów zgłaszających się do ambulatoriów nocnej i świątecznej pomocy medycznej, których rocznie jest około 300 tysięcy. Co roku karetki centrum pokonują dystans wynoszący 4,6 miliona kilometrów.
Zatrudnienie w Świętokrzyskim Centrum Ratownictwa Medycznego i Transportu Sanitarnego znajduje 350 ratowników medycznych na etatach, z czego 220 posiada uprawnienia do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych. Dodatkowo na umowę zlecenie pracuje tam 90 ratowników. Na etatach zatrudnionych jest również 80 pielęgniarek i pielęgniarzy, w tym 20 z uprawnieniami do prowadzenia pojazdów uprzywilejowanych, a na umowę zlecenie pracuje 40 pielęgniarek i pielęgniarzy. Centrum zatrudnia dodatkowo 35 kierowców karetek transportowych oraz około 50 lekarzy na kontraktach cywilnoprawnych.