Nieistniejące firmy – opieka profilaktyczna dla pracowników narażonych na szkodliwe substancje

Osoby, które przez dłuższy czas były narażone na oddziaływanie szkodliwych pyłów zwłókniających lub czynników rakotwórczych podczas swojej pracy w firmach, które obecnie nie istnieją, mają możliwość skierowania swoich wniosków do Wojewódzkiego Ośrodka Medycyny Pracy (WOMP) w Kielcach. Te wnioski powinny dotyczyć objęcia ich opieką profilaktyczną.
Katarzyna Przemirska, lekarz specjalista medycyny pracy i pełniąca obowiązki dyrektora WOMP, zauważa, że jeżeli firma nadal funkcjonuje, to jest ona odpowiedzialna za pokrycie kosztów badań zdrowotnych, nawet jeśli pracownik już tam nie pracuje. W przypadku likwidacji firmy, samorząd województwa przejmuje finansowanie badań. Stąd pracownicy firm, które uległy likwidacji i gdzie występowało ryzyko narażenia na szkodliwe substancje mogą zgłosić się do WOMP z wnioskiem o kontynuację opieki profilaktycznej.
Przemirska podkreśla, że najczęściej spotyka się z późnymi efektami narażenia na pyły zwłókniające, które prowadzą do pylicy. Ta choroba często rozwija się po zakończeniu okresu pracy i bywa wykrywana przypadkowo, kiedy pacjent już na emeryturze, jest diagnozowany z innych przyczyn. Wówczas okazuje się, że ma zmiany w płucach.
Choroba ta może przebiegać bezobjawowo, co tłumaczy dlaczego jest tak późno wykrywana. Jak mówi lekarka, łagodne postacie pylicy nie są groźne dla zdrowia. Problem pojawia się jednak, gdy dołączają do nich inne choroby, jak przewlekłe zapalenie oskrzeli. Sytuacja staje się poważna również wtedy, gdy pylica jest zaawansowana i pojawiają się objawy niewydolności oddechowej.
Należy zauważyć, że ryzyko narażenia na szkodliwy pył krzemionki występuje w takich sektorach przemysłu jak hutnictwo, odlewnictwo, górnictwo, ceramika, kamieniarstwo oraz produkcja materiałów ogniotrwałych i ścierne.