Intensywne szczepienia lisów przeciwko wściekliźnie na terenie województwa świętokrzyskiego

Zarówno Wojewódzki Inspektorat Weterynarii, jak i Rządowe Centrum Bezpieczeństwa zwracają uwagę na nadchodzącą akcję szczepień lisów przeciwko wściekliźnie, która ma się odbyć na terenie lasów województwa świętokrzyskiego pomiędzy 3 a 13 kwietnia bieżącego roku. Wszystkim osobom przebywającym na tych terenach zaleca się ostrożność i unikanie kontaktu z kapsułkami szczepionki, a zwłaszcza nie dopuszczanie do nich zwierząt domowych.
Szczepienia będą realizowane za pomocą doustnej szczepionki, umieszczonej w niewielkich pakietach o brązowo-zielonym kolorze, które mają przyciągać lisy. W pakiecie znajduje się ampułka z niejadalnym szczepem wirusa wścieklizny. Te specjalne pakiety będą rozsiewane na polach, łąkach i w lasach z pokładu samolotów lub ręcznie przez pracowników Inspekcji Weterynaryjnej.
Głównym celem przeprowadzenia tej akcji jest zredukowanie ryzyka pojawienia się przypadków wścieklizny w województwie świętokrzyskim, a tym samym ochrona mieszkańców przed zagrożeniem zakażenia tą chorobą.
Wszystkim zdecydowanie zaleca się unikanie bezpośredniego kontaktu ze szczepionką przeznaczoną dla lisów i zapewnienie, by zwierzęta domowe nie miały do niej dostępu. W przypadku kontaktu z substancją czynną szczepionki, należy natychmiast umyć miejsce kontaktu wodą i mydłem oraz skonsultować się z lekarzem lub weterynarzem, zależnie od tego, czy kontakt miał miejsce z człowiekiem, czy zwierzęciem.
Wścieklizna to jedna z najbardziej niebezpiecznych chorób odzwierzęcych. W Polsce jest ona przede wszystkim przenoszona przez lisy, dlatego tak ważne są akcje ich szczepienia.
Mimo ciągłego rozwoju medycyny, wścieklizna nadal jest chorobą niewyleczalną, prowadzącą do śmierci. Według danych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO), co roku na świecie umiera na nią około 60 tysięcy osób, głównie w Azji i Afryce.