Kwalifikacja wojskowa 2022: Wielu młodych ludzi stawi się przed powiatową komisją lekarską

Kwalifikacja wojskowa 2022: Wielu młodych ludzi stawi się przed powiatową komisją lekarską

Proces kwalifikacji wojskowej na bieżący rok został zainicjowany. W obliczu komisji medycznej, w okresie od 17 marca do 30 kwietnia, pojawi się suma 986 osób, w tym 140 należy do płci żeńskiej.

Miejsce, w którym przebywa Powiatowa Komisja Lekarska nie uległo zmianie i jak w minionych latach jest to Internat Zespołu Szkół Elektrycznych znajdujący się przy al. Tysiąclecia Państwa Polskiego 20. Celem kwalifikacji wojskowych jest rozpoznanie, czy obywatele naszego kraju są gotowi do podjęcia służby wojskowej.

Obecny rok objął swoim zasięgiem kwalifikację wojskową mężczyzn, którzy przyszli na świat w 2006 roku oraz tych urodzonych w latach 2001-2005, którzy na chwilę obecną nie posiadają przypisanej im kategorii zdolności do pełnienia czynnej służby wojskowej. Kobiety urodzone pomiędzy latami 1998-2006, które posiadają umiejętności przydatne w wojsku lub uczą się je zdobywać, a w roku szkolnym/akademickim 2024/25 zakończą naukę na kierunkach o których mowa w Ustawie o Obronie Ojczyzny, także podlegają kwalifikacji wojskowej.

Niewypełnienie obowiązku stawiennictwa na kwalifikacje wojskowe bez wyraźnej przyczyny może skutkować nałożeniem grzywny bądź zarządzenia przymusowego doprowadzenia do powiatowej komisji lekarskiej przez Policję.

W sumie, przed Powiatową Komisją Lekarską nr 1 w Kielcach w obecnym roku stawi się 986 osób. Wśród nich znajduje się 140 kobiet.

„Z roku na rok zauważamy rosnącą ilość pań, które stają przed komisją. Tak jak w poprzednich latach są to głównie studentki kierunków takich jak pielęgniarstwo, ale nie brakuje również reprezentantek np. weterynarii” – wyjaśnia mjr Daniel Gapiński z Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kielcach.

Proces kwalifikacji wojskowej obejmuje między innymi określenie zdolności fizycznej i psychicznej do pełnienia służby wojskowej. Po przypisaniu jednej z czterech możliwych kategorii zdolności do służby wojskowej (A, B, D, E), przyszli kandydaci na żołnierzy (z wyjątkiem kategorii B: czasowa niezdolność) automatycznie – po ostatecznym zatwierdzeniu orzeczenia powiatowej komisji lekarskiej – zostaną przeniesieni do rezerwy, co oznacza uregulowanie ich statusu wobec służby wojskowej.

„Wielu młodych ludzi nie kontroluje wystarczająco swojego stanu zdrowia lub nie miało dotąd możliwości dokładnego skontrolowania go. Podejmujemy badania ze szczególną starannością. Zdarzyło się już, że podczas kwalifikacji wojskowej udało się wykryć np. wady serca” – tłumaczy lek. Aneta Dudek.

Podczas kwalifikacji młodzież ma również okazję zapoznać się z ofertą wojska, zarówno jeżeli chodzi o dalszą edukację, jak i możliwość wstąpienia do armii zawodowej. „Działania promocyjne Wojska Polskiego są widoczne i mają znaczny wpływ na świadomość młodych ludzi” – stwierdził Łukasz Syska, zastępca Prezydentki Kielc. Wyraził także wdzięczność dla członków Powiatowej Komisji Lekarskiej nr 1 oraz pracowników Centrum Bezpieczeństwa Miasta za ich zaangażowanie i wkład pracy w realizację kwalifikacji wojskowej na terenie miasta.