Podpisanie umowy na badania geotermalne w Radoszycach – krok ku ekologicznemu ogrzewaniu i budowie basenów geotermalnych
Gmina Radoszyce nawiązała współpracę z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, podpisując umowę dotyczącą realizacji odwiertu geotermalnego w rejonie zalewu Antoniów. Jest to krok, który otwiera możliwość budowy basenów geotermalnych oraz wprowadzenia zrównoważonej metody ogrzewania mieszkań na terenie tej gminy.
Informację o podpisaniu umowy przekazał zastępca burmistrza Radoszyc, Robert Lisowski. Szczegółowy harmonogram realizacji odwiertu zostanie ustalony po rozpatrzeniu ofert w ramach procedury przetargowej. Tylko wtedy będzie można określić kwoty, jakie potencjalni wykonawcy będą żądać za realizację tego projektu.
Jeśli badania potwierdzą występowanie wód geotermalnych na terenie gminy, planowane jest wykorzystanie tych źródeł do budowy basenów geotermalnych, wzorowanych na tych w Kazimierzy Wielkiej. Dodatkowo, burmistrzstwo ma zamiar skorzystać z pozyskanego ciepła dla celów ogrzewania domów mieszkańców.
Warto zaznaczyć, że odwiert w Kazimierzy Wielkiej osiągał głębokość 750 metrów, natomiast planowany odwiert w Radoszycach ma być dwukrotnie głębszy.
Nie jest to jedyna gmina, która zdecydowała się na takie działanie. Podobne umowy dotyczące realizacji badawczych odwiertów geotermalnych podpisały gminy Końskie i Łopuszno. W Końskich ciepło z odwiertu ma być wykorzystane przez miejskie Przedsiębiorstwo Energetyki Cieplnej, a Łopuszno planuje budowę basenów geotermalnych. Należy jednak pamiętać, że odwierty mają charakter badawczy i nie ma pewności co do głębokości występowania wód termalnych oraz opłacalności ich eksploatacji. W miejscowości Smyków koło Sielpi wykonano odwiert o głębokości 1,5 km, ale nie udało się tam znaleźć ciepłej wody.