Nowe perspektywy na rozwój Radoszyc dzięki umowie z Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska
Podpisany kontrakt między gminą Radoszyce a Narodowym Funduszem Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, dotyczący realizacji odwiertu geotermalnego przy zalewie Antoniów, otwiera przed społecznością nowe możliwości. Prace badawcze mogą stanowić preludium do stworzenia basenów geotermalnych lub wprowadzenia ekologicznego systemu ogrzewania budynków w tej okolicy.
Robert Lisowski, pełniący funkcję zastępcy burmistrza gminy Radoszyce, zaznaczył, że precyzyjny harmonogram prac zostanie ustalony po zakończeniu procesu przetargowego. Dopiero wtedy będzie można podać więcej szczegółów dotyczących realizacji odwiertu.
Zakładając, że efektem odwiertu będzie odkrycie źródeł wód geotermalnych, które będzie możliwe do wykorzystania, w planach jest stworzenie basenów termalnych wzorowanych na tych w Kazimierzy Wielkiej. To nie jedyne korzyści płynące z takiej inwestycji – lokalne władze pragną również skorzystać z odnalezionego ciepła do ogrzewania mieszkań.
W Kazimierzy Wielkiej, odwiert osiągnął głębokość 750 metrów. Planowane badania w Radoszycach mają być znacznie bardziej rozległe i odbywać się na głębokości dwukrotnie większej.
Podobne kontrakty dotyczące planowanych odwiertów geotermalnych zawarły również inne gminy, m.in. Końskie i Łopuszno. W Końskich, ciepło pozyskane z odwiertu ma posłużyć celom miejscowego Przedsiębiorstwa Energetyki Cieplnej, natomiast w Łopusznie przewiduje się budowę basenów geotermalnych. Pomimo, że te odwierty mają charakter badawczy i nie ma pewności co do głębokości występowania wód termalnych oraz opłacalności ich eksploatacji, są one ważnym krokiem dla rozwoju tych regionów. Przykładem może być Smyków obok Sielpi, gdzie mimo wykonanego odwiertu o głębokości 1,5 km, nie udało się odnaleźć ciepłej wody.