Pozyskiwanie ciepła w zgodzie z naturą – walka o czyste powietrze w Kielcach

Pozyskiwanie ciepła w zgodzie z naturą – walka o czyste powietrze w Kielcach

Sezon grzewczy, który jest już w pełni, niestety przyczynia się do degradacji jakości powietrza. Emisja szkodliwych substancji wynika z palenia paliw stałych w piecach i kotłach, które są głównym źródłem ciepła w budynkach mieszkalnych. Takie zanieczyszczenia mają negatywny wpływ na stan powietrza oraz zdrowie osób mieszkających w naszym mieście.

W związku z tym problemem, postawiono sobie za priorytet eliminację starych źródeł ciepła wykorzystujących paliwa stałe na rzecz ekologicznych. W tym celu, Urząd Miasta Kielce od 2014 roku finansowo wspiera mieszkańców w takich inwestycjach.

Dane dotyczące emisji różnych rodzajów zanieczyszczeń na terenie całego kraju – także Kielc – są dostępne na stronie internetowej Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska. Zachęcamy również do sprawdzania prognoz trzydniowych dotyczących zanieczyszczenia powietrza na tej samej stronie.

Pragniemy przypomnieć, że od 1 lipca 2024 roku wchodzi w życie zakaz korzystania z źródeł ciepła, które nie spełniają określonych norm dotyczących sprawności cieplnej i emisji zanieczyszczeń zgodnie z klasą 3, 4 według normy PN-EN 303-5:2012. Zakaz ten został wprowadzony na mocy Uchwały Nr XXII/292/20 Sejmiku Województwa Świętokrzyskiego z dnia 29 czerwca 2020 r.

Przy tej okazji chcielibyśmy przypomnieć o tym, jak palić w piecu tak, aby było ciepło i oszczędnie. Jednym ze sposobów na czyste i efektywne spalanie węgla oraz drewna jest rozpalanie od góry. Dzięki temu powstaje mniej popiołu, a zanieczyszczenie środowiska jest mniejsze. Co więcej, nie trzeba co chwilę dokładać do pieca, dzięki czemu nawet w nocy panuje ciepło.

Często spotykane są interwencje Straży Miejskiej dotyczące gęstego dymu wydobywającego się z kominów sąsiednich domów. Jak się okazuje, jest to spowodowane nie tyle paleniem zabronionymi materiałami czy niskiej jakości paliwem, ile właśnie sposobem rozpalania.

Chcielibyśmy również przypomnieć, że Straż Miejska w Kielcach kontroluje domowe piecyki. Wzbogacona o dron wraz ze stacją pomiarową SOWA, prowadzi analizę powietrza na terenie naszego miasta. Zgodnie z obowiązującymi przepisami, osoba, która utrudnia przeprowadzenie kontroli paleniska, może być karana aresztem lub grzywną do 5000 PLN.