Mieszkańcy Kielc podejmą decyzję o wykorzystaniu 9,3 milionów złotych z budżetu obywatelskiego na 2025 rok

Mieszkańcy Kielc podejmą decyzję o wykorzystaniu 9,3 milionów złotych z budżetu obywatelskiego na 2025 rok

Na 2025 rok władze Kielc, stolicy regionu świętokrzyskiego, zarezerwowały 9,3 miliona złotych na realizację projektów zgłoszonych przez mieszkańców do budżetu obywatelskiego. Jest to kwota większa o 900 tysięcy złotych od tej, która była przeznaczona na ten cel w roku poprzednim. Na liście zgłoszeń, które przeszły pozytywną weryfikację i zakwalifikowały się do głosowania, znalazło się 134 projekty.

Srodki finansowe na realizację projektów zostały podzielone na cztery kategorie. Najwięcej, bo aż 5,5 miliona złotych, przewidziano na duże projekty inwestycyjne o wartości przekraczającej 150 tysięcy złotych. Dla małych przedsięwzięć inwestycyjnych, których szacunkowy koszt nie przekracza 150 tysięcy złotych, zarezerwowano 2,5 miliona złotych. Milion złotych przeznaczono na tzw. projekty zielone, czyli takie, które mają na celu tworzenie atrakcyjnych dla mieszkańców terenów zieleni, na przykład stref rekreacyjnych, parków kieszonkowych czy skwerów. Natomiast na zadania nieinwestycyjne o wartości do 30 tysięcy złotych przeznaczono 300 tysięcy złotych.

Podczas dwunastej już edycji budżetu obywatelskiego mieszkańcy Kielc zgłosili łącznie 187 projektów. Jak informuje prezydent miasta, Agata Wojda, do głosowania zakwalifikowało się 134 z nich. Proces głosowania rozpocznie się 24 września i zakończy 7 października. Wśród projektów znajdują się: duże projekty inwestycyjne (30), małe projekty inwestycyjne (36), projekty zielone (14) oraz zadania nieinwestycyjne (54).

W bieżącej edycji budżetu obywatelskiego wprowadzono istotną zmianę polegającą na rozszerzeniu możliwości realizacji projektów. Jak wyjaśnia Marcin Januchta, rzecznik prezydenta Kielc, oprócz terenów należących do miasta, projekty mogą być teraz realizowane również na gruntach stanowiących własność Skarbu Państwa, województwa świętokrzyskiego oraz spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

Mieszkańcy mają prawo oddać tylko jeden głos i wybrać jedno przedsięwzięcie z każdej kategorii. Głosować mogą również osoby, które nie mają dostępu do internetu lub telefonu komórkowego, korzystając ze specjalnie wyznaczonych do tego punktów, których lista dostępna jest na stronie bo.kielce.eu w zakładce „Informator”. Wyniki głosowania będą ogłoszone do 18 października.

Przez ostatnie 10 lat, od 2014 do 2024 roku, w Kielcach dzięki budżetowi obywatelskiemu zrealizowano projekty o łącznej wartości blisko 74 milionów złotych. Dzięki zaangażowaniu mieszkańców udało się zbudować lub wyremontować między innymi boiska szkolne, siłownie, place zabaw, ścieżki rowerowe i bezpieczne przejścia dla pieszych.