Pionierski program profilaktyczny dla pracowników województwa świętokrzyskiego
Od lipca bieżącego roku, Wojewódzki Ośrodek Medycyny Pracy (WOMP) we współpracy ze Świętokrzyskim Centrum Onkologii (ŚCO), zainaugurowali realizację projektu pod nazwą „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników”. To wyjątkowa inicjatywa na skalę narodową, umożliwiająca przesiewowe badania medyczne nawet 40 tysiącom pracowników ze świętokrzyskiego. Szczegóły dotyczące implementacji i poszczególnych etapów programu przedstawili m.in.: marszałek Renata Janik, dyrektor WOMP Anna Mikołajczyk, jej zastępca Anna Misztal, dyrektor ŚCO Stanisław Góźdź oraz dyrektor zarządzający firmy Chemar Armatura, Krzysztof Sołkiewicz.
Marszałek Renata Janik podkreśliła znaczenie zdrowia dla osiągania sukcesów zawodowych i zaprezentowała założenia projektu skierowanego do osób w wieku 45+ pracujących na terenie województwa. Na ten cel pozyskano ponad 70 milionów złotych z funduszy unijnych. Projekt obejmuje bezpłatne konsultacje lekarskie, badania specjalistyczne oraz pakiety rehabilitacyjne, które będą realizowane przez specjalistów z WOMP i ŚCO. Marszałek wzywa pracodawców i pracowników do skorzystania z możliwości jakie daje program.
Program „Profilaktyka Świętokrzyskich Pracowników” jest finansowany w ramach programu „Fundusze Europejskie dla Świętokrzyskiego 2021-2027”. Do dyspozycji jest blisko 71 milionów złotych (całkowita wartość projektu wynosi około 79 milionów złotych). Do tej pory przeprowadzono badania ponad 200 pacjentów z różnych instytucji i firm, takich jak Cukiernia Świat Słodyczy, Spółdzielnia Mieszkaniowa Domator, Fabryka Kotłów Sefako, Muzeum Narodowe, Szkoła Podstawowa w Psarach czy firma Chemar Armatura.
Dyrektor WOMP w Kielcach, Anna Mikołajczyk, zwróciła uwagę na grupę docelową programu: osoby aktywne zawodowo powyżej 45 roku życia. To właśnie ta grupa jest najbardziej narażona na opuszczenie rynku pracy z powodu problemów zdrowotnych. Wskazała też na wysoki wskaźnik umieralności na choroby układu krążenia oraz wzrost zapadalności na choroby głowy i szyi w regionie świętokrzyskim, co dodatkowo uzasadnia konieczność realizacji takiego programu.
Projekt obejmuje kilka etapów. Początkowo pacjenci wypełniają ankietę medyczną, poddają się pomiarowi ciśnienia oraz przeprowadza się szeroki panel badań laboratoryjnych składający się z 14 pozycji, m.in.: morfologia, jonogram, aminotransferazy, TSH, lipidogram, fosfataza zasadowa, poziom witaminy d3. Koszt takiego pakietu badań wynosi około 300 złotych. Wyniki badań są analizowane przez lekarza medycyny pracy, który może skierować pacjenta na dalszą diagnostykę.
Ponadto dostępne są konsultacje ze specjalistami takimi jak kardiolog, genetyk, laryngolog czy pulmonolog. Działania te są skierowane do określonej grupy osób spełniających wskazania medyczne. Na podstawie wywiadu oraz wyników analiz i ankiet genetycznych lekarz genetyk może skierować pacjentów na badania w kierunku mutacji genu BRCA1 i BRCA2 oraz sprawdzenia występowania hipercholesterolemii rodzinnej i zakrzepicy. Wartość tych badań to ponad 1600 złotych.
Program uwzględnia również szeroki panel badań kardiologicznych, w tym echo serca, holter ciśnieniowy oraz holter EKG. U lekarza pulmonologa pacjenci mogą skorzystać z konsultacji specjalistycznej i możliwości wykonania tomografii komputerowej klatki piersiowej. W poradni laryngologicznej dostępne jest badanie nasofiberoskopem i ewentualna dalsza diagnostyka. Pacjenci mają również szansę skorzystać z zabiegów rehabilitacyjnych w poradniach WOMP.
Dzięki realizacji projektu możliwe było zakupienie nowoczesnego sprzętu do rehabilitacji, m.in. fotela do leczenia nietrzymania moczu. Badania wykonywane są w siedzibach WOMP i ŚCO w Kielcach oraz w siedzibach firm, które zgłoszą chęć uczestnictwa w programie. Niezbędna jest wcześniejsza rejestracja i posiadanie aktualnego zaświadczenia od pracodawcy oraz potwierdzenia miejsca zamieszkania na terenie województwa świętokrzyskiego.