Odkrycie grobów wojowników Wandalów w miejscowości Glinka pochodzących z IV wieku n.e.

Odkrycie grobów wojowników Wandalów w miejscowości Glinka pochodzących z IV wieku n.e.

W małym miasteczku Glinka, które jest częścią gminy Ćmielów, odkryto dwa starożytne groby. Groby te należały do wojowników z plemienia Wandalów i datowane są na IV wiek naszej ery. Wandałowie to germańskie plemię, które osiedliło się na terenach dzisiejszej Polski w pierwszych stuleciach naszej ery. Te dwa groby są fragmentem dużego cmentarzyska znajdującego się w tym miejscu.

Dr hab. Marek Florek z Urzędu Ochrony Zabytków w Sandomierzu opowiada, że odkrycie miało miejsce całkiem przypadkowo. Znaleziono tam miecze, żelazne elementy tarczy i groty oszczepów, wszystkie wykonane z tego samego metalu – żelaza. Dodatkowo, na przedmiotach widoczne były ślady specyficznej patyny ogniowej, co sugeruje, że zostali oni spaleni na stosie przed pochówkiem, zgodnie z rytuałem plemienia Wandalów.

Interesujące jest to, że w jednym z grobów znaleziono także małe, przepalone kawałki glinianych naczyń. Co więcej, oba miecze oraz grot z tego grobu były zakrzywione, co jest typowe dla kultury przeworskiej i miało charakter rytualny. Jak tłumaczy dr hab. Florek, pozbawienie broni jej użytkowej wartości przez pogięcie miało na celu symboliczne „uśmiercenie” jej, aby zmarły mógł zabrać ją ze sobą do zaświatów. Dodatkowo, zniekształcenie broni miało zapobiegać jej ewentualnemu skradzeniu z grobu.

Choć tylko dwa groby zostały do tej pory opisane, wiadomo, że w Glince znajdują się znacznie więcej. Badania tego duże cmentarzyska mają rozpocząć się wiosną i latem przyszłego roku. To jedno z powodów, dla których to odkrycie jest tak cenne. Następne najbliższe cmentarzysko, które jest obecnie badane, znajduje się w Chmielowie koło Ostrowca.

Zabytki odnalezione w grobach wandalskich wojowników zostaną teraz starannie oczyszczone i przebadane. Po tym procesie trafią one do Muzeum Zamkowego w Sandomierzu, gdzie będą dostępne dla publiczności.